www.13grudnia.org.pl to oficjalna strona Stowarzyszenia 13grudnia. Znajdziecie Państwo tutaj fakty dotyczące Stanu Wojennego oraz istotne informacje historyczne, mnóstwo zdjęć, a także komentarze niezależnych ekspertów. Oto kilka linków, dzięki którym szybko można przejrzeć treść portalu: Stan Wojenny - informacje ogólne, Lista ofiar Stanu Wojennego, Artykuły historyczne ułożone względem autorów, Filmy dotyczące Stanu Wojennego i okresu PRL, Wystawa historyczna "Za chleb i wolność", Facebook Stowarzyszenia 13grudnia, YouTube - kanał Stowarzyszenia, Statut Stowarzyszenia, Kontakt

nekrolog1 Romek13 grudnia_small


75 rocznica wybuchu Powstania WarszawskiegoNarodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Ostatnie słowo Księdza Gurgacza - Leszek Czajkowski


Najnowsze artykuły

StanisławMichalkiewicz's picture
Pan prezydent Bronisław Komorowski zachęca, a klub Platformy Obywatelskiej chce uchwalić, by 4 czerwca każdego roku, w rocznicę tzw. kontraktowych wyborów, był obchodzony jako Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Kto by pomyślał, że Umiłowanych Przywódców trzymają się takie wyrafinowane żarty! Propozycja, by 4 czerwca obchodzić Dzień Wolności, czy Praw Obywatelskich bez wątpienia należy do kategorii żartów, nawet jeśli nikomu nie przyświecała taka intencja. Żeby lepiej zrozumieć groteskowy charakter tej propozycji, trzeba cofnąć się do 6 lutego 1989 roku. Tego dnia, jak pamiętamy, rozpoczęło...

Wydarzyło się w stanie wojennym

 • 17 września 1982
  w Krasnymstawie ujawniono 10-osobową nieformalną grupę młodzieżową, która zajmowała się sporządzaniem i kolportażem ulotek; podczas przeszukań zakwestionowano 1000 egz. ulotek, przygotowanych do rozpowszechnienia.
 • 17 września 1982
  w Państwowym Przedsiębiorstwie Robót Energetycznych „Energoprzem" w Lublińcu zniszczono oficjalne materiały propagandowe.
 • 17 września 1982
  w pobliżu stołówki w Lubinie, w której otrzymuje posiłki pododdział ZOMO, zdetonowano materiał wybuchowy - straty materialne ok. 50 tysięcy złotych.
 • 17 września 1982
  na Wydziale Narzędziowni Fabryki Pras Automatycznych „Mera-Polna" w Przemyślu po ogłoszeniu przerwy śniadaniowej 60 pracowników pozostało na swych stanowiskach pracy, wykazując „zdolność do samoorganizowania się".
 • 17 września 1982
  30 nauczycieli w Wałbrzychu podpisało petycję, żądającą przywrócenia do pracy dwóch nauczycieli, zwolnionych ze szkolnictwa za negatywną postawę polityczną.
 • 17 września 1982
  na Cmentarzu Komunalnym na Powązkach w Warszawie z udziałem 150 osób w tzw. „dolince katyńskiej" zorganizowano demonstrację z okazji „43. rocznicy agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku" filmowaną przez przedstawicieli telewizji amerykańskiej - zatrzymano 13 osób,- w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Rejtana w Warszawie 358 uczniów podpisało petycję w sprawie powrotu do szkoły dwóch nauczycieli (Gugulskiego i Kępkiewicza)36,- petycję w sprawie powrotu do pracy w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Rejtana w Warszawie dwóch nauczycieli przesłali do ministra oświaty i wychowania absolwenci tej szkoły,- 30% uczniów VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Rejtana przyszło do szkoły na zajęcia w czarnych ubraniach na znak protestu przeciwko „agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku",- w godzinach wieczornych przed krzyżem z kwiatów przy kościele św. Anny na ulicy Krakowskie Przedmieście w Warszawie grupa 150 osób rozwinęła transparenl z napisem „Solidarność", kolportowano ulotki.
 • 17 września 1982
  w późnych godzinach wieczornych na terenie Wrocławia obrzucono kamieniami załogę interweniującego radiowozu MO oraz inne pojazdy — zajścia trwały do godziny 0.30 dnia 18 września.
 • 17 września 1982
  w Żarskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego w Żarach przecięto osnowy w 7 krosnach.