Książki i recenzje

pejzaże

Gdy przyjdzie do nas wojna

„Gdy przyjdzie do nas wojna” to publikacja dotycząca okupacji niemieckiej na terenie małopolskiej gminy Dębno w latach 1939-1945. Autorzy pozycji zadali sobie trud nie tylko zbadania dostępnych archiwów, ale też przeprowadzenia rozmów z żyjącymi świadkami tych wydarzeń, których wspomnienia są nieocenionym źródłem informacji historycznych. Wydanie książki współfinansowała Gmina Dębno. ZOBACZ...
nedza

Nędza i potęga

Jak wielka jest nędza ludzkich czynów i potęga ludzkiej niegodziwości? O tym opowiada najnowsza książka parczewskiego lekarza Andrzeja Chodackiego. Sto krótkich form prozatorskich nie pozostawia cienia wątpliwości w kwestii poglądów autora na patologie toczące świat. Czy uda się przebrnąć przez nie bez rodzącego się gdzieś głęboko w umyśle uczucia irytacji? A może uśmiechniemy się tylko i pokiwamy głową ze zrozumieniem? Nie ma innego sposobu by się o tym przekonać, jak zmierzyć się z tymi tekstami od początku do końca. ZOBACZ...
pejzaże

Pejzaże tęsknoty

Andrzej Chodacki jest lekarzem. O swojej twórczości pisze tak:

„Chciałbym kiedyś pisać. Pisać tak naprawdę. I nie o sobie chciałbym pisać, ale o tym, co chłonę z każdym oddechem, każdym spojrzeniem oczu cierpiących. O tym, co dotyka mnie swoją niewidzialną intencją. Bo choć tego wszystkiego pewnie nigdy nie zrozumiem, to chcę żyć nadzieją, że będę kiedyś pisał tam naprawdę. Ponad zagarniającą mnie pychą i upadlającym egoizmem.„

ZOBACZ...
opowieści

Opowieści ze świata

„Opowieści ze świata” to zbiór opowiadań. Z wielką empatią i subtelnością autor analizuje stan dusz swoich bohaterów. Prostym językiem pisze o Bogu i moralności. Prezentuje często zwykłych ludzi uwikłanych przypadkiem w wielką historię. Równocześnie jednak podejmuje tematykę osobistych, „kameralnych” tragedii ludzkich.

ZOBACZ...
doktor

Doktor Seliański

W nocy z 13 na 14 lutego 1945 r. angielskie i amerykańskie lotnictwo przeprowadziło zmasowane naloty na pozbawione znaczenia wojskowego, niebronione miasto Drezno. Straszną śmierć poniosło ok. 200 tys. osób, w zdecydowanej większości cywilów. Książka przedstawia tę tragedię. Na jej zaś tle heroiczną postawę ukraińskiego lekarza, doktora Ostapa Seliańskiego, który w trakcie nalotu nie opuścił operowanego właśnie pacjenta i zginął wraz z nim. Doktor Seliański, który w 1939 uciekł przed bolszewikami, spoczął w obcej, niemieckiej ziemi.

ZOBACZ...
wyczekując

Wyczekując dnia

Wyczekując dnia” to zbiór opowiadań, stanowiący jakby kontynuację wydanych przed rokiem „Opowieści ze świata”. Z wielką empatią i subtelnością autor analizuje stan dusz swoich bohaterów. Prostym językiem pisze o Bogu i moralności. Prezentuje często zwykłych ludzi uwikłanych przypadkiem w wielką historię. W tym tomie wielkie wrażenie robi opis zbrodni w Ponarach, a także obrazy polskich zesłańców rzuconych na bezduszną syberyjską ziemię.

ZOBACZ...
pejzaże
(WSPÓŁAUTOR)

Walory kulturowe
i przyrodnicze Ziemi Parczewskiej i Lubomelskiej

Album fotograficzny,zawiera opisy regionalne i kulturowe oraz prezentuje walory przyrodniczo - turystycznych obu partnerów w wydaniu dwujęzycznym polsko - ukraińskim oraz ukraińsko – polskim. Album jest świadectwem piękna naszych ziem- ich uroku, kultury i przyrody. Warto poznać nasze partnerskie regiony ich historię, zabytki, dorobek wielu pokoleń mieszkających i pracujących tu ludzi. Jest katalogiem najcenniejszych miejsc i obiektów, jest też antologią małych monografii świata przyrody i kultury.

ZOBACZ...
opowieści
(WSPÓŁAUTOR)

Magia natury Ziemi Parczewskiej

Album fotograficzny, wydanie polsko - angielskie, Parczew 2012 r.

ZOBACZ...


doktor
(WSPÓŁAUTOR)

I życzę ci, żeby...

Zbiór opowiadań i wierszy, które zostały wyróżnione w konkursach zorganizowanych w latach 2010-2012 przez portal literacki PubliXo.com.
Autorów tekstów zawartych w niniejszej antologii różni prawie wszystko – wiek, zainteresowania, doświadczenie życiowe. Łączy – pasja pisania i umiejętność ubrania w słowa tego, co opowiedziała im wyobraźnia.
Owa różnorodność siłą rzeczy znalazła odzwierciedlenie w utworach zawartych w niniejszej antologii. Mamy nadzieję, że w tym swoistym „patchworku literackim” każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Życzymy miłej lektury!

ZOBACZ...
pejzaże
(WSPÓŁAUTOR)

A Duch wieje kędy chce

Lublin 2013 rok - A duch wieje, kędy chce, jest ogromnym przedsięwzięciem wydawniczym w sferze poezji religijnej i patriotycznej. W czternastu wydanych dotąd tomach opublikowano wiersze pięciuset współczesnych polskich poetów - tych, co służą „na ordynansach u Boga”. Najnowszy tom rozpoczyna się od słów kard. Stefana Wyszyńskiego: „Dla nas po Bogu największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej Ojczyźnie i narodowej kulturze polskiej”. 

ZOBACZ...
opowieści
(WSPÓŁAUTOR)

Zapisane w błękicie

Antologia Grupy Literackiej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Warszawa 2014 rok.

ZOBACZ...
wyczekując
(WSPÓŁAUTOR)

Krystyna Krahelska Bohaterka Warszawy rodem z Polesia

Bohaterka prezentowanej książki znana jest jako działaczka konspiracyjnego podziemia w czasie II wojny światowej i autorka pieśni "Hej  chłopcy, bagnet na broń!", która stała się jedną z najpopularniejszych piosenek żołnierskich i swoistym hymnem Powstania Warszawskiego. Niestety Krystyna Krahelska jako sanitariuszka została postrzelona w jego pierwszym dniu i zmarła w wyniku odniesionych ran.

ZOBACZ...
doktor
(WSPÓŁAUTOR)

Literacka Kraina

Antologia zawiera utwory dwudziestu autorów: Heleny Abramczuk, Piotra Antoniuka, Aliny Barbary Błaszczuk, Andrzeja Chodeckiego, Stefanii Czuryło, Wiktora Gadomskiego, Pauliny Gierchard, Teresy Gładun, Roberta Adama Kisiela, Mariana Kliszczewskiego, Łukasza Kopisia, Marcina Daniela Kowalczyka, Heleny Maczewskiej, Apolinarego Nosalskiego, Lechosława Płowasia, Heleny Potapczuk, Bogumiły Sarnowskiej, Rocha Sęczawy, Krystyny Szkuat i Tadeusza Zaorskiego. 
Wyborem tekstów, opracowaniem i napisaniem słowa wstępnego zajęła się Marta Goździk. Za ilustracje użyte w antologii odpowiada Maria Nastaj.

ZOBACZ...
pejzaże
(WSPÓŁAUTOR)

Piątek, trzynastego

Polsko - polonijna antologia.
W książce antymagicznej z serii Stop magii!! 33 autorów: z Polski, Holandii, Hiszpanii, Australii i Singapuru wypowiada się w różnej formie literackiej na temat feralnej daty: piątku, trzynastego.

ZOBACZ...
opowieści
(WSPÓŁAUTOR)

Ziemia parczewska : przyroda, ludzie, historia

Album fotograficzny Gminy Parczew 2015 rok.

ZOBACZ...


wyczekując
(WSPÓŁAUTOR)

R.I.P. Almanach poświęcony pamięci zmarłych

Almanach literacki poświęcony pamięci zmarłych pt. "R.I.P.".
Na 260 stronach publikuje swe różnorakie prace literackie, oddając hołd zmarłym, 56. literatów z Polski, a także z Hiszpanii, Belgii, USA i Australii.Wydawnictwo im. Macieja Apostoła 2015 rok.

ZOBACZ...
doktor
(WSPÓŁAUTOR)

Przezroczystość

Almanach Grupy Literackiej Warszawa 2015 rok. Współautor Andrzej Chodacki

ZOBACZ...

 

 

 

 

 

pejzaże
(WSPÓŁAUTOR)

Imiona Miłości

Almanach polsko-polonijny Starachowice 2016 rok.W książce „Imiona miłości” (Starachowice 2016) liczącej 380 stron są utwory poetyckie, satyryczne, opowiadania, recenzje. Publikuje w niej około stu autorów z całej Polski oraz z zagranicy związanych z miesięcznikiem kulturalno-literackim „Radostowa”. Pomysł i redakcja: Agnieszka i Antoni  Dąbrowski (red. naczelny pisma); opracowanie graficzne: Larys Kaziukonis, Mikołaj Dąbrowski, portrety: Zbigniew Kresowaty, kolaże: Elżbieta Flis. Książka jest pięknie wydana edytorsko.

ZOBACZ...
opowieści
(WSPÓŁAUTOR)

Matka

Polsko - polonijny almanach poetycko - prozatorski Wydawnictwo im. Macieja Apostoła 2016 rok.

ZOBACZ...


wyczekując
(WSPÓŁAUTOR)

Na ostrzu chwili

Antologii poezji - wydanie Polish American Poets Academy USA 2016 rok.

ZOBACZ...
wyczekując
(WSPÓŁAUTOR)

Antologia poetów polskich

Spis treści antologii poeci polscy 2016

ZOBACZ...
wyczekując
(WSPÓŁAUTOR)

Powiat Parczewski Ekologia w obiektywie

Album fotograficzny, wydanie polsko - angielskie, Parczew 2013 r.

ZOBACZ...
wyczekując
(WSPÓŁAUTOR)

Miej miłosierdzie dla nas

Almanach literacki wydany z okazji Roku Miłosierdzia przed Wydawnictwo im. św. Macieja Apostoła

wyczekując
(WSPÓŁAUTOR)

Kraina Wyjątkowości

Almanach Współczesnej Bajki Polskiej, Wydawnictwo im. św. Macieja Apostoła" 2016 rok.

ZOBACZ...
wyczekując
(WSPÓŁAUTOR)

Portretowisko

książka zawierająca kilkaset portretów wraz z biogramami znanych w Polsce i na całym świecie artystów takich dziedzin jak poezja, proza, malarstwo, muzyka i in. Autorem portretów jest Zbigniew Kresowaty z Wrocławia. Portrety tworzył przez wiele lat, sporą część portretowanych osób poznał osobiście. W książce znalazły się portrety między innymi Ernesta Bryla, Julii Hartwig, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Sławomira Mrożka, Czesława Niemena, a na stronie 58 znalazły się dwa portrety, biogram i wiersz Andrzeja Chodackiego.Książka zawiera 498 stron, Wydawnictwo Radostowa 2016 rok.

wyczekując
(WSPÓŁAUTOR)

Za trawą...wszechświat

45 Warszawska Jesień Poezji.

Antologia wierszy wydana przez Związek Literatów Polskich 2016 rok.

ZOBACZ...
Cont
(WSPÓŁAUTOR)

Contemporary Writers of Poland

Kolejna antologia współczesnej literatury publikowana w USA w języku angielskim. Książka zawiera poezję i prozę, Redaktorem wydania jest mieszkającą na Florydzie Danuta Błaszak.

ZOBACZ...
wyczekując
(WSPÓŁAUTOR)

Przebieracz i Przyjaciele

Antologia na 300-lecie koronacji Obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej. Lubliniec 2017 rok.

wyczekując
(WSPÓŁAUTOR)

XVII SPECTRUM - Almanach z okazji 50 lat Unii Polskich Pisarzy Lekarzy - Warszawa 2017 rok.

Książka zawiera całą pięćdziesięcioletnią historię Unii Polskich Pisarzy Lekarzy oraz prezentacje wszystkich najważniejszych osiągnięć tego literackiego stowarzyszenia, do którego należał także Stanisław Lem. W wydaniu zamieszczono zdjęcie i opowiadanie Andrzeja Chodackiego, członka Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.

ZOBACZ...
druga
(WSPÓŁAUTOR)

Almanach Związku Literatów na Mazowszu "Druga Dekada" o okazji XX lecia istnienia Związku.

Książka zawiera całą dwudziestoletnią historię Związku Literatów na Mazowszu oraz prezentacje wszystkich najważniejszych osiągnięć tego literackiego stowarzyszenia. W wydaniu zamieszczono zdjęcie i teksty Andrzeja Chodackiego, członka Związku Literatów na Mazowszu.

wyczekując
(WSPÓŁAUTOR)

Profile - Almanach Grupy Literackiej DGRSZ - Warszawa 2017 rok.

Zbiór tekstów poetyckich i prozatorskich autorów, którzy uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Ikarowe Strofy.

Przejmujące Opowieści ze świata

Ryszard Golański (Gazeta Lekarska)

Opowieści ze świata

Jan Stanisław Jeż

Pejzaże tęsknoty

Kinga Młynarska


Wyczekując dnia

Jan Stanisław Jeż

Doktor Seliański

Longin Jan Okoń


Opowieści ze świata

Kinga Młynarska

Wyczekując dnia

Ryszard Golański