Marzec 2024 | ||||||
Pn | Wt | Śr | Cz | Pi | So | Nd | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
15 sierpień – Gdynia
Godz. 10:00 Msza w kościele NMP (ul. Świętojańska) w Gdyni
Godz. 12:00 Złożenie kwiatów przy Płycie Pomniku Marynarza Polskiego oraz przy pomniku Żołnierzy AK i pomniku Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie,
Godz. 13:00 Otwarcie miasteczka wystawowego w Gdyni – cykl wystaw ustawionych w kompleks pokazujący „Drogę do Wolności” - („Kontynuacja walki zbrojnej po 1945 roku – „V Brygada Wileńska”, „II konspiracja na Pomorzu – procesy stalinowskie” , „Grudzień 70” „Solidarna Gdynia”, „Solidarny Gdańsk”, „Solidarność Walcząca”, „Organizacje opozycyjne lat 80’- ROPCiO, KOR, WZZ, Krąg Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, RMP, KPN, SW, OKOR, PPN, FMW, LDPN Niepodległość, NZS” + inne.)
Godz. 15:00 Promocja albumu „Ludzie Sierpnia 80’ w Gdyni” autorstwa Andrzeja Kołodzieja, Danuty Sadowskiej i Romana Zwiercana. Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
31 sierpień – Gdańsk
Godz. 10:00 Oficjalne złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku
Godz. 11:30 Otwarcie przez Przewodniczącego Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego, Prezesa IPN Łukasza Kamińskiego i Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę wystawy „Anna Walentynowicz legenda Solidarności 1929 - 2010”, skwer przy narożu ul. Waryńskiego 57 i Alei Grunwaldzkiej 51, Gdańsk - Wrzeszcz
Godz. 16:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku przez delegacje uczestników konferencji
Godz. 17:00 Msza w kościele Św. Brygidy w Gdańsku
Godz. 19:30 Sala BHP Stoczni Gdańskiej, ul. Doki 1,
Uroczysty Zjazd w 32 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i 30 rocznicę utworzenia - „Solidarności Walczącej” - „Drogi do Niepodległości”
- Wystąpienie gospodarzy (NSZZ „Solidarność, ECS, IPN, FPIH) dr Łukasz Kamiński
- Wystąpienia zaproszonych gości oficjalnych
- Oficjalne wystąpienie przewodniczącego Solidarności Walczącej, Kornela Morawieckiego,
Koncert okolicznościowy
(„Pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej - Zakazane piosenki - 30 lat później”. Utwory w wykonaniu młodzieży.)
Wystąpią:
- Litania z Czterema Porami Roku - Piotra Rubika,
- Kto Nigdy Nie Żył - piosenka z filmu pod tym samym tytułem,
– Piosenka Dla Córki- ,,strajkowa piosenka" Macieja Pietrzyka –
Zespół wokalny Gimnazjum nr 4 w Gdyni pod dyrekcją Anny Łukasik: Dominika ELIASZ, Weronika GROTH , Klaudia HINZ, Paulina HOEFT, Marta GRĄDALSKA, Oliwia MILLER , Małgorzata MUNT, Kamila RYBARCZYK , Weronika SYDOW, Agnieszka SOBCZYK, Paulina ZABOROWSKA, Aleksandra ZABOROWSKA, Monika TURZYŃSKA, Joanna SKELNIK, Katarzyna WICEK
- "Mury" Jacka Kaczmarskiego - zespół "Alfa" z ZSKPiG nr 28 w Gdańsku - Sylwia i Patrycja Zakrzewskie , Paulina Rewa,
- Andrzej Waligórski - Sierpień 1980 - Monika Pluta , Agnieszka Dąbrowska – absolwen. Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku,
- "Czarna sukienka" Alina Bajonczak - akompaniuje: Paweł Ruszkowski - Prywatne Gimnazjum "Prymus" w Kościerzynie,
- "Prośba" - Alina Bajonczak – akompaniuje: Paweł Ruszkowski – gitara - Prywatne Gimnazjum "Prymus" w Kościerzynie,
- "Obudźmy się" - Alina Bajonczak i Julia Peplińska akp. Paweł Ruszkowski - Prywatne Gimnazjum "Prymus" w Kościerzynie,
- "Pytasz mnie" Andrzeja Rosiewicza - Kinga Lemann z SOSW w Kartuzach,
- „Taki kraj” – Jan Pietrzak - solistka Kinga Lemann z SOSW w Kartuzach,
- ''Rejtan'' Jacek Kaczmarski – absolwenci Gimnazjum Nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
- ''Szary mundur'' - absolwenci Gimnazjum Nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
Elżbieta IWASZKO, Edyta MADEJ, Joanna ŁYSAK, Maria KOŁAKOWSKA, Natalia SOKOŁOWSKA, Robert STENCEL
- ,, Tango na głos , orkiestrę i jeszcze jeden głos” - Dominika Dawidowska - utwór z repertuaru Maryli Rodowicz,
- „Śnić sen najpiękniejszy ze snów…,” - utwór z muzikalu ,, Człowiek z La Manchy" – wyk. Adam Brusznicki - Gimnazjum nr. 3 w Gdańsku,
- „Ballada o Janku Wiśniewskim” – Solistka: Monika Pluta – Gimnazjum nr. 3 w Gdańsku – opiekun Bartłomiej Łyziński,
– Psalm Stojących w Kolejce z repertuaru Krystyny Prońko
- Kocham Cię Życie z repertuaru Edyty Gepert
- Tolerancja- ,, Na miły Bóg, życie nie po to tylko jest, by brać..." S. Sojki
- Biała Armia z repertuaru Beaty Kozidrak i zespołu BAJM
Zespół wokalny Gimnazjum nr 4 w Gdyni pod dyrekcją Anny Łukasik: Dominika ELIASZ, Weronika GROTH , Klaudia HINZ, Paulina HOEFT, Marta GRĄDALSKA, Oliwia MILLER , Małgorzata MUNT, Kamila RYBARCZYK , Weronika SYDOW, Agnieszka SOBCZYK, Paulina ZABOROWSKA, Aleksandra ZABOROWSKA, Monika TURZYŃSKA, Joanna SKELNIK, Katarzyna WICEK
- Trio Łódzko-Chojnowskie Utwory Jacka Kaczmarskiego –
Paweł Konopacki gitara - śpiew ,
Witold Łuczyński - gitara, śpiew,
Tomasz Susmęd – fortepian
1 września - Gdynia
Sala Konferencyjna Zarządu Portu Gdynia – ul. Roterdamska 9, w Gdyni.
Przed konferencją, rano (4:45) delegacje uczestników (poczty sztandarowe) składają kwiaty na Westerplatte.
Konferencja
Drogi do Niepodległości
Konferencja Organizacji Opozycyjnych i Podziemnych - ich wkład w walkę o niepodległość w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i 30 rocznicę powstania Solidarności Walczącej.
Otwarcie konferencji
8:45 - Wystąpienie gospodarzy – wprowadzenie (IPN) dr Łukasz Kamiński
Droga do Solidarności prowadzenie dr hab. Mieczysław Golon
9:00 - ROPCiO (Benedykt Czuma)
9:30 - KOR (Jan Lityński)
10:00 - WZZ (Andrzej Kołodziej)
11:00 - RMP (Aleksander Hall)
10:30 - Krąg Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (Marek Stępa)
11:00 - RMP (Aleksander Hall)
11:30 - KPN (Leszek Moczulski)
12:00 Wręczenie Odznaczeń Państwowych
Solidarność
12:40 - Geneza ruchu (IPN) Tomasz Kozłowski
13:00 - Struktura (IPN) Grzegorz Wołk
13:20 – I Zjazd NSZZ „Solidarność” i Posłanie do narodów Europy Wschodniej (IPN) Grzegorz Majchrzak
13:40 - Dyskusja
ok. 14:00 PRZERWA OBIADOWA - (dziedziniec Zarządu Portu Gdynia – rozstawione stoły)
prowadzenie dr hab. Grzegorz Berendt
15:00 - Wprowadzenie Stanu Wojennego (IPN) Jan Olaszek
15:20 - Konspiracja, powstanie TKK (Zbigniew Bujak)
16:00 - Dyskusja
Organizacje podziemne - 30 lecie powstania Solidarności Walczącej
16:30 - Geneza powstania (Kornel Morawiecki)
16:50 - Struktura (Andrzej Myc)
17:10 - Formy działania (Wojciech Myślecki)
17:30 - Wspieranie NSZZ Solidarność i ruchów niepodległościowych (Andrzej Kisielewicz)
17:50 - Przedstawicielstwa zagraniczne (Włodzimierz Strzemiński)
18:20 - Konspiracja w konspiracji - przygotowanie do czynnego oporu - (Roman Zwiercan)
18:40 – Dyskusja
Ok. 19:00 - „Biesiada z bardami pod parasolami” (dziedziniec Zarządu Portu Gdynia - rozstawione stoły)
2 września - Gdynia
Sala Konferencyjna Zarządu Portu Gdynia – ul. Roterdamska 9 w Gdyni.
Konferencja cz. II
Organizacje konspiracyjne
10:00 - OKOR (Janusz Szkutnik)
10:20 - KPN (Leszek Moczulski)
10:40 - PPN (Romuald Szeremietiew)
11:00 - FMW (Robert Kwiatek)
11:20 - LDPN Niepodległość (Jerzy Targalski ”Józef Darski”)
11:40 - NZS
12:00 - Solidarność Walcząca (Wojciech Myślecki)
12:40 - Podsumowanie (IPN) Grzegorz Wołk
13:00 – Dyskusja
ok. 13:30 PRZERWA OBIADOWA (teren przy Sali Konferencyjnej – rozstawione stoły)
Wolna Polska Gwarancją Wolnej Europy i Świata
14:30 – Działania na Wschodzie, Czechosłowacja - „Wydział Wschodni” Solidarności Walczącej
Wystąpienia gości zagranicznych m.in. przedstawicieli byłych organizacji opozycyjnych:
14:50 - Opozycja Białoruska albo przedstawiciele Polaków na Białorusi (Valery Bujval, Siarhiej Papkou)
15:10 - Gruzja (Tarieł Gwiniaszwili, Wachtang Dzabiradze, Aleksandr Rusiecki)
15:30 – Estonia (Valeri Kalabugin, Lagle Parek, Kalle Jürgenson, Trivimi Velliste)
15:50 – Litwa (Leonardas Vilkas, Adas Jakubauskas, Saulius Pečeliūnas, Andrius Tučkus, Tadas Vyšniauskas, Genovaitė Šakalienė)
16:10 – Ukraina (Oles Shevchenko, Ali Khamzin, Snaver Kadyrov, Shevket Kaibullaiev, Shevket Kaibullaiev)
16:30 – Rosja (Podrabinek Alexander)
16:30 Dyskusja
17:00 „Przesłanie Solidarności dla Europy i Świata” – debata - przedstawiciele ECS, IPN, NSZZ „Solidarność” i Solidarności Walczącej (Basil Kerski, Łukasz Kamiński, Piotr Duda, Kornel Morawiecki)
ok. 18:00 - Zakończenie
Integralną częścią obchodów będą wystawy plenerowe i wewnętrzne ustawione (poza „Miasteczkiem Wystawowym” w Gdyni) przed i w sali konferencyjnej Zarządu Portu Gdynia.
Projekt Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna “Śladami pamięci” był realizowany przez 5 lat, do 2020 roku i polegał na udziale i współprowadzeniu przez seniorów - dawnych działaczy opozycyjnych – w dyskusjach o tematyce historycznej podczas ich pobytu w specjalnie stworzonym w tym celu ośrodku integracyjnym.
Zapraszamy na stronę klikając tu...