NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W GDYNI 1 MARCA 2015

aktualności

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W GDYNI

1 MARCA 2015

 

 

          Po raz piąty 1 marca 2015 roku obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego ideą jest upamiętnienie ludzi, walczących w antykomunistycznym podziemiu. Uczciliśmy ten dzień marszem ulicami Gdyni. Złożyliśmy kwiaty przy Pomniku Ofiar Terroru Komunistycznego w Gdyni. W marszu uczestniczył Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Parlamentarzyści, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Gdyńscy Radni, Liderzy NSZZ „Solidarność” i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie gdyńskich szkół z nauczycielami oraz mieszkańcy Gdyni. 

 

 

         Marsz rozpoczął się o godz. 15. Wyruszył z pl. Kaszubskiego, następnie ul. Świętojańską uczestnicy skierowali się przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na placu przy kościele NMP przy ul. Świętojańskiej uczestnicy marszu obejrzeli najnowszy film „Inka. Zachowałam się, jak trzeba”. Film Arkadiusza Gołębiewskiego o Danucie Siedzikównie.

 

Przy Pomniku Ofiar Terroru Komunistycznego w Gdyni przemawia Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek 

 

Pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego w Gdyni w imieniu organizatorów kwiaty składa Wiceprezes FPIH Roman Zwiercan

 

W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej przemawiał Prof. Grzegorz Berendt 

 

Zobacz więcej:

 

Fim:

">

 

Galeria fotografii Zygmunta Pałasza /galeria foto/

 

Link do Trójmiasto TV: http://trojmiasto.tv/Gdynski-marsz-dla-Zolnierzy-Wykletych-10772.html

 

 

Program ASOS

Projekt Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna “Śladami pamięci” był realizowany przez 5 lat, do 2020 roku i polegał na udziale i współprowadzeniu przez seniorów - dawnych działaczy opozycyjnych – w dyskusjach o tematyce historycznej podczas ich pobytu w specjalnie stworzonym w tym celu ośrodku integracyjnym. 
Zapraszamy na stronę klikając tu...

Gdynia - 1980

Strona przygotowana i prowadzona jest przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna przy wsparciu finansowym Miasta Gdynia w ramach ogólnego projektu „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni” z osobistym poparciem Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.

Zapraszamy

Sponsor

bz wbk

Partnerzy


partner PKO

Sponsor Inscenizacji

pko

Wyłączny Partner Inscenizacji "Grudzień '70"

Polecamy strony