Relacja z obchodów rocznicowych "40-lecie powstania "Solidarności"

aktualności

29 sierpnia w Budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. odbyły się gdyńskie obchody 40 lecia Solidarności. Rozpoczęliśmy od konferencji, gdzie podczas dwóch sesji historycy i świadkowie historii dyskutowali o genezie protestów robotniczych na Wybrzeżu, począwszy od 1945 roku oraz o przebiegu strajku w sierpniu 1980 roku.

Kolejną częścią uroczystości był posiłek, który nazwaliśmy „Biesiadą strajkową”


Po solidnym posiłku tradycyjnie złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem „Ofiar Grudnia 1970”, a następnie rozpoczęła się uroczystość wręczenia odznaczeń „Bohaterom sierpnia 80”, podczas której odczytany został list premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników. Wśród obecnych gości nie zabrakło znamienitych osób m.in. prezesa IPN dra Jarosława Szarka, przedstawicielki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kasprzyka, członków zarządu Oddziału Gdańskiego i Gdyńskiego NSZZ Solidarność, Wicewojewody Mariusza Łuczyka, Janusza Śniadka.


Po wręczeniu odznaczeń przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i Andrzeja Kołodzieja wysłuchaliśmy występu muzycznego w wykonaniu Krystyny Prońko, Jana Pietrzaka oraz Andrzeja Rosiewicza.

Z uwagi na zasady bezpieczeństwa, całe wydarzenie podzielone zostało na części i odbywało się w Sali Konferencyjnej w Budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz równolegle na dziedzińcu, gdzie zgromadzeni obserwowali wszystko na dużym ekranie.

Na czas wydarzenia przywieźliśmy na teren spotkania wystawę „Gdyński sierpień”, która będzie dostępna do połowy września na placu przy Gdyńskiej Kolegiacie.


Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości na naszym kanale na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=d6cObt86DRY&t=346s

https://www.youtube.com/watch?v=IkSAtERreLg

https://www.youtube.com/watch?v=gw6J11WtV8E

https://www.youtube.com/watch?v=vocKxmi5xyI

Program ASOS

Projekt Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna “Śladami pamięci” był realizowany przez 5 lat, do 2020 roku i polegał na udziale i współprowadzeniu przez seniorów - dawnych działaczy opozycyjnych – w dyskusjach o tematyce historycznej podczas ich pobytu w specjalnie stworzonym w tym celu ośrodku integracyjnym. 
Zapraszamy na stronę klikając tu...

Gdynia - 1980

Strona przygotowana i prowadzona jest przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna przy wsparciu finansowym Miasta Gdynia w ramach ogólnego projektu „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni” z osobistym poparciem Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.

Zapraszamy

Sponsor

bz wbk

Partnerzy


partner PKO

Sponsor Inscenizacji

pko

Wyłączny Partner Inscenizacji "Grudzień '70"

Polecamy strony