Muzeum Solidarności Walczącej

aktualności

Stowarzyszenie Solidarność Walcząca wspólnie z Fundacją Pomorska Inicjatywa Historyczna realizuje od października 2020 roku projekt "Muzeum Solidarności Walczącej". Po podpisaniu przez Zarząd Stowarzyszenia umowy z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie przystąpiliśmy do prac projektowych. Za scenografię i prace techniczne w Muzeum na Rakowieckiej odpowiada nasz kolega, zaprzysiężony członek Solidarności Walczącej z Gdyni Jurek Kanikuła. Projekty opracowała absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby PWSSP w Gdańsku Renata Godlewska, współpracowniczka SW w Trójmieście, od 1984 roku scenograf w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Zuzanna Śmigielska również absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku. Obie Panie są autorami niezliczonych prac, wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju za granicą. W pracach projektowych wspomaga je Marta Mieczkowska plastyk - grafik Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Przedsięwzięcie wymagało opracowania koncepcji i zbudowania scenografii w 19 salach w których przedstawiamy różne formy działalności organizacji na łącznej powierzchni ponad 400 m2. Całość prac koordynuje Romek Zwiercan, działacz Solidarności Walczącej z Trójmiasta.

Zakończenie prac przekładane było kilkukrotnie co związane było z ograniczeniami narzuconymi nam przez pandemię. Dziękujemy przy tej okazji Jackowi Pawłowiczowi, dyrektorowi Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL za przychylność i zgodę na prowadzenie działań na terenie nieczynnego muzeum. Ostateczny termin zakończenia prac ustalony został na 23 kwietnia 2021 i w tym dniu odbędzie się odbiór techniczny. Oficjalne otwarcie z udziałem zaproszonych gości planujemy 15 maja br. O szczegółach oraz programie poinformujemy po ustaleniu szczegółów.  
Przedsięwzięcie jest finansowane z wpłat członków Stowarzyszenia i wolontariuszy Fundacji oraz zostało dofinansowane, na ten moment mamy potwierdzenie, przez Węglokoks S.A. Dziękujemy.

 


Link do spaceru wirtualnego po muzeum

https://my.matterport.com/show/?m=nm7BwgKwFJB


 

Poniżej migawki z postępu prac.

Program ASOS

Projekt Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna “Śladami pamięci” był realizowany przez 5 lat, do 2020 roku i polegał na udziale i współprowadzeniu przez seniorów - dawnych działaczy opozycyjnych – w dyskusjach o tematyce historycznej podczas ich pobytu w specjalnie stworzonym w tym celu ośrodku integracyjnym. 
Zapraszamy na stronę klikając tu...

Gdynia - 1980

Strona przygotowana i prowadzona jest przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna przy wsparciu finansowym Miasta Gdynia w ramach ogólnego projektu „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni” z osobistym poparciem Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.

Zapraszamy

Sponsor

bz wbk

Partnerzy


partner PKO

Sponsor Inscenizacji

pko

Wyłączny Partner Inscenizacji "Grudzień '70"

Polecamy strony