Zapraszamy 31 sierpnia o godz. 9:30 na pomost przy przystanku Gdynia Stocznia

archiwum » archiwum 2011

Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna ma przyjemność zaprosić na odsłonięcie wystaw prezentujących udział, wysiłek i ofiary Gdyni na drodze do niepodległości: „Grudzień 1970 w Gdyni” oraz „Solidarna Gdynia 1980”.
Wystawy zostaną umieszczone na na historycznej kładce nad przystankiem Gdynia – Stocznia.
17 grudnia 1970 r. doszło tutaj do masakry stoczniowców.
15 sierpnia 1980 gdyńska Stocznia im. Komuny Paryskiej, do której droga prowadzi m. in. właśnie tą kładką, rozpoczęła strajk, o niezwykłym znaczeniu dla ruchu solidarnościowego i dla historii Gdyni. Miejsce to jest więc dosłownie „drogą do wolności”.
Chcielibyśmy, aby te wystawy przypominały mieszkańcom Gdyni, jak ważną rolę odegrała Historia w życiu ich i miasta, ale także, jak wielką rolę mieszkańcy Gdyni odegrali w Historii.
Wystawę „Grudzień 1970”opracował Andrzej Kołodziej we współpracy z Romanem Zwiercanem.
Wystawa „Solidarna Gdynia 1980” jest autorstwa Danuty Sadowskiej.
 
         Odsłonięcie wystaw nastąpi na Pomoście Gdynia Stocznia ok. godz. 9.30 w dniu 31 sierpnia 2011 – w ramach obchodów XXXI rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70 przy Stoczni Gdynia o godz. 9:00.
Składanie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70 przy Urzędzie Miasta planowane jest o godzinie 10.

Zamieszczamy poniżej kilka poglądowych plansz.

Program ASOS

Projekt Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna “Śladami pamięci” był realizowany przez 5 lat, do 2020 roku i polegał na udziale i współprowadzeniu przez seniorów - dawnych działaczy opozycyjnych – w dyskusjach o tematyce historycznej podczas ich pobytu w specjalnie stworzonym w tym celu ośrodku integracyjnym. 
Zapraszamy na stronę klikając tu...

Gdynia - 1980

Strona przygotowana i prowadzona jest przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna przy wsparciu finansowym Miasta Gdynia w ramach ogólnego projektu „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni” z osobistym poparciem Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.

Zapraszamy

Sponsor

bz wbk

Partnerzy


partner PKO

Sponsor Inscenizacji

pko

Wyłączny Partner Inscenizacji "Grudzień '70"

Polecamy strony