8 kwietnia w Gdańsku, tablica poświęcona Ani Walentynowicz

archiwum » archiwum 2011

Miasto Gdańsk postanowiło coś zrobić w celu upamiętnienia Anny Walentynowicz. 
8 kwietnia o godz. 16-tej zostanie odsłonięta tablica wmurowana w budynek gdzie mieszkała Ania, upamientniająca Jej osobę i działalność. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do Gdańska, na Grunwaldzką 49. Powyższa informacja został opracowana na podstawie maila, którego otrzymaliśmy od Piotra, wnuka Ani Walentynowicz.: 

"Piszę do Pana aby poinformować że Miasto Gdańsk nareszcie postanowiło coś zrobić w celu upamiętnienia naszej kochanej Babci. 
8 kwietnia o godz. 16-tej mają odsłonić tablice wmurowaną w budynek gdzie mieszkała Babcia , upamientniającą Jej osobę i działalność. 
Jeżeli będzie istniała możliwość i potrzeba uczestniczenia w tym wydarzeniu zapraszam Pana i znajomych bardzo serdecznie na Grunwaldzką 49. 
Będzie to bardzo krótka uroczystość ( nie tak jak w gdyni ) gdyż o 16.30 ta sama delegacja ma odsłaniać tablice w domu Ś.P. Rybickiego (...) 
Wyrazy najgłębszego Szacunku Piotr Walentynowicz" 

Nie zostaje nam nic innego, jak dołączyć się do zaproszenia Piotra.

Uroczystość odbyła się zgodnie z planem. 
Była bardzo skromna. Przybył tylko jeden poczet sztandarowy. 
Obecnych przywitał gospodarz, prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Po nim, przybyłym podziękował w imieniu rodziny, Piotr Walentynowicz, wnuk Ani. Następnie kilka słów o Annie powiedział przewodniczący rady miasta i zgromadzeni odmówili krótką modlitwę.
Grupę Zakładową Solidarności Walczącej z Gdyńskiej stoczni im. Komuny Paryskiej reprezentował Edward Frankiewicz opiekujący się sztandarem Grupy SW SKP, do którego powstania w grudniu 2010 roku przyczyniliśmy

Program ASOS

Projekt Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna “Śladami pamięci” był realizowany przez 5 lat, do 2020 roku i polegał na udziale i współprowadzeniu przez seniorów - dawnych działaczy opozycyjnych – w dyskusjach o tematyce historycznej podczas ich pobytu w specjalnie stworzonym w tym celu ośrodku integracyjnym. 
Zapraszamy na stronę klikając tu...

Gdynia - 1980

Strona przygotowana i prowadzona jest przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna przy wsparciu finansowym Miasta Gdynia w ramach ogólnego projektu „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni” z osobistym poparciem Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.

Zapraszamy

Sponsor

bz wbk

Partnerzy


partner PKO

Sponsor Inscenizacji

pko

Wyłączny Partner Inscenizacji "Grudzień '70"

Polecamy strony