Nasze realizacje

Przedsięwzięcia zrealizowane:

  • Jednym z przedsięwzięć zrealizowanych przez nas w 2019 roku były obchody 35 lecia powstania Solidarności Walczącej w ramach i podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Projekt zyskał uznanie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, który docenił nasze zaangażowanie w upamiętnianiu wydarzeń z najnowszej historii Polski.

  • Wystawa plenerowa poświęcona XXX rocznicy wybuchu strajków sierpniowych w Gdyni (między 15-31 sierpnia 2010 r.)
  • Wystawa dokumentująca działalność podziemną z lat osiemdziesiątych na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego (15 sierpnia -14 września 2010)

  •  Wystawy rotacyjne w szkołach ponadpodstawowych, przedstawiające etapy walki o wolność na Wybrzeżu od Grudnia 1970 roku, poprzez opozycję demokratyczną lat siedemdziesiątych, Sierpień 1980 i Solidarność aż do odzyskania niepodległości (kilkadziesiąt ekspozycji od września 2010 do grudnia 2012)
  • Opracowanie i ekspozycja wystawy fotograficznej autorstwa Zygmunta Pałasza, uczestnika strajków sierpniowych, dokumentująca przebieg strajków i historię ruchu solidarnościowego.
  • Spotkania z żyjącymi świadkami historii i prelekcje w szkołach powiązane z pokazami multimedialnymi (kilkadziesiąt spotkań między wrześniem 2010 a grudniem 2012 r.)
  • Pozyskiwanie i opracowywanie materiałów historycznych dokumentujących poszczególne etapy walki o odzyskanie niepodległości w celu utworzenia stałej ekspozycji i systematycznych publikacji archiwaliów.
  • Tematyczne pokazy filmów dokumentalnych z komentarzem uczestników wydarzeń z lat 1970,1980 i stanu wojennego (wrzesień 2010 - grudzień 2012)

  • Opracowanie i wydanie książki przedstawiającej działania niepodległościowe na wybrzeżu w latach 80 XX wieku. A. Kołodziej i R. Zwiercan "... o godność i wolność. Po prostu..."  - II wydanie.
Program ASOS

Projekt Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna “Śladami pamięci” był realizowany przez 5 lat, do 2020 roku i polegał na udziale i współprowadzeniu przez seniorów - dawnych działaczy opozycyjnych – w dyskusjach o tematyce historycznej podczas ich pobytu w specjalnie stworzonym w tym celu ośrodku integracyjnym. 
Zapraszamy na stronę klikając tu...

Gdynia - 1980

Strona przygotowana i prowadzona jest przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna przy wsparciu finansowym Miasta Gdynia w ramach ogólnego projektu „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni” z osobistym poparciem Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.

Zapraszamy

Sponsor

bz wbk

Partnerzy


partner PKO

Sponsor Inscenizacji

pko

Wyłączny Partner Inscenizacji "Grudzień '70"

Polecamy strony