stdarek
Główna
 
Aktualności
 
Stowarzyszenie
 
Zasady Ideowe-Program
 
Prasa SW Trójmiasto
 
Prasa SW SKP
 
Inne druki ulotne SW
 
Książki i broszury SW
 
"Poza Układem"
 
Prasa inna druk SW
 
Radio SW
 
Terroryści i oszołomy :)
 
Ludzie
 
Relacje
 
Galeria
 
Ciekawe
 
Dokumenty IPN
 

Obchody 25 lecia SWT

 
Linki - strony SW
 
Forum SW

Ciekawostki
Wśród wielu materiałów, dokumentów odnajdujemy sporo, które trudno zakwalifikować do innego działu.
Są to jednak bezspornie "świadectwa epoki" i dlatego utworzona została dla nich zakładka "Ciekawostki".

Mimo wysiłków, komunistom nie udało się przedstawić naszych przywódców jako terrorystów. Kornel Morawiecki i Andrzej Kołodziej, po deportowaniu z kraju w 1988 r. zostali przyjęci przez Papieża, Jana Pawła II.

wizyta u papieza

Dla nas konspiracja nie skończyła się po okrągłym stole. List gończy za Jadwigą Chmielowską wycofano dopiero w połowie rządów Tadeusza Mazowieckiego. W sierpniu 1990 roku.
list gonczy

W 1988 w stoczni im. Komuny Paryskiej powstał komitet, który próbował reaktywować NSZZ "Solidarność", wykorzystując ustalenia okrągłego stołu. Ponad połowa komitetu to ludzie związani z SW. Wniosek został złożony do Sądu i okazało się, że nie można reaktywować związku. Ustalenia przy okrągłym stoliku były inne. NSZZ "Solidarność" nie miała zostać  reaktywowana. Miała powstać nowa, spolegliwa "Solidarność". Obłuda została obnażona.
wniosekkomunikat  

badurska
Ulotka, zredagowana i przepisana "na szybko", na maszynie, w marcu 1989 roku, przez Lilę Badurską, poruszoną skandaliczną wypowiedzią Wałęsy. Jest to przykład samodzielnej, błyskawicznej reakcji na niegodziwość.

okupacjaokupacja2prezydent
W 1990 roku zorganizowaliśmy okupację budynku komitetu miejskiego PZPR w Gdyni. W jej wyniku budynek został przekazany na siedzibę ZUS i MOPS-u. Owczesny prezydent miasta poinformował o tym fakcie przewodniczącą Komitetu Obywatelskiego, - Franciszkę Cegielską.

 kolegium edekkolegium ed2 Obok orzeczenie kolegium skazujące Edka Frankiewicza.
odmowa Marek  W 1987 r. Marek Czachor odesłał książeczkę wojskową
pobiciepobicie2 W 1985 r. R. Zwiercan został pobity przez "nieznanych sprawców"

podziekowanie  Podziękowanie wysyłane do działaczy przez prokuratora wojewódzkiego w 1991r.

123  Dokumenty dotyczące Romana Jankowskiego

str1str16str18   Zeznania K. Szymańskiego: jesteśmy terrorystami

Plan operacyjny i ocena sytuacji po "zamachu" na Komitet Miejski PZPR" w lutym 1987 r., Na podkreślenie zasługuje fakt, że eksperci nie potrafili ustalić prawidłowego składu materiału wybuchowego. Podany skład nie jest prawdziwy.
1234 
5678 
81011 

AI   Odmowa A.I., uznania K. Morawieckiego i A. Kołodzieja za więźniów sumienia
Rękopis ulotki dotyczącej aresztownia Romka Zwiercana przygotowany przez Marka Czachora, używającego pseudonimu Michał Kaniowski:
reczny

Wspieraliśmy dążenia niepodległościowe narodów w Rosji. Na potrzeby Tatarów Krymskich wydrukowaliśmy Koran w języku rosyjskim. Poza tym, za naszym pośrednictwem szły książki z ośrodków na zachodzie. Przerzucaliśmy je przez granicę do Rosji, wykorzystując każdą, nadarzającą się okazje. Odbiorcą "Koranu" był Selim Chazbijewicz, mieszkający w Gdańsku. Część książek szła z Londynu, od Niny Karsow do Kazimierza Michalczyka w Berlinie, i od Niego do nas. Dalej za pośrednictwem Jadwigi Chmielowskiej i Piotra Hlebowicza z Wydziału Wschodniego Solidarności Walczącej, publikacje wędrowały na wschód.
ChazbijewiczSelim Chazbijewicz  ksiazki Przykładowe, przerzucane książki.


 

Link   
Szablony stron